Skrzyniopalety szyte na miarę przemysłu

Sukces w szeroko pojętym przemyśle zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest dobór odpowiednich narzędzi, które usprawnią przepływ oraz magazynowanie podzespołów, części i gotowych produktów. Ważną rolę mogą odegrać tu skrzyniopalety z tworzywa sztucznego, których właściwości „robią różnicę”. Praktyka biznesowa udowadnia, że dobrze dobrane palety są w stanie zapewnić przewagę konkurencyjną.

Kalejdoskop skrzyniopalet

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak różnorodne możliwości oferują współczesne skrzyniopalety plastikowe (RPC – Rigid Pallet Containers), wystarczy wziąć do ręki katalog jednej z najbardziej uznanych marek w sektorze TSL. Schoeller Allibert, bo o tej firmie mowa, jest producentem skrzyniopalet i pojemników zwrotnych z tworzyw sztucznych, zaprojektowanych z myślą o specyficznych oczekiwaniach zgłaszanych przez przemysł. Wśród skrzyń z podstawami w formie palety firma posiada ponad 40 modeli skrzyniopalet z tworzyw sztucznych, adresowanych do reprezentantów różnych branż. Ta kategoria produktowa składa się z czterech gam pojemników: GeoBox, BigBox, AgriLog oraz MaxiLog. Poszczególne modele różnią się rodzajami podstawy, typem ścian bocznych czy gabarytami pojemników, a co za tym idzie również możliwościami udźwigu. Ich wspólnym mianownikiem jest nienaganna jakość wykonania, trwałość, a także różnorodność ukierunkowana na specyficzne potrzeby biznesowe.

Skrzyniopaleta BigBox z trzema płozami

By nie pozostawać gołosłownymi, weźmy pod lupę jedne z najbardziej popularnych produktów Schoeller Allibert w kategorii RPC. Skrzyniopalety plastikowe BigBox są dostępne w trzech rozmiarach podstawy: 1200x800 mm, 1200x1000 mm i 1200x1200. Z uwagi na ogromną elastyczność, Klienci często wybierają skrzyniopaletę BigBox o podstawie 1200x1000 mm. Jej wysokość to 790 mm, a waga 46,5 kg. Przy takich gabarytach produkt ten cechuje się pojemnością użytkową na poziomie 620 litrów. Model został wyposażony we wzmacnianą podstawę, służącą lepszemu zabezpieczeniu ładunku od spodu. W tej wersji skrzyniopalety projektanci nie przewidzieli drzwi na ścianach bocznych, ułatwiających dostęp do wnętrza pojemnika, jednak w innych modelach BigBox taka funkcjonalność występuje. Zbudowana z tworzywa HDPE skrzyniopaleta, która wspiera się na trzech płozach (mogą one zostać wymienione w razie uszkodzenia), charakteryzuje się nietuzinkowymi osiągami. Jej maksymalna ładowność statyczna to 4500 kg, a próg ładowności dynamicznej wynosi 1000 kg. Opcjonalnie, producent skrzyniopalet daje możliwość wyposażenia skrzyniopalety w kompatybilną przykrywkę. Dużym atutem opisywanej planety są perforowane ściany boczne i podstawa. Otwory zapewniają przepływ powietrza, a przez to lepsze chłodzenie i osuszanie zawartości, co jest kluczowe w branżach, których produkty mogą utracić jakość pod wpływem wilgoci. Mówiąc o podstawie, warto wspomnieć, że wózki widłowe przenoszące skrzyniopaletę mają do niej dostęp ze wszystkich czterech stron pojemnika.

Schoeller Allibert wyznacza standardy

Innowacyjne skrzyniopalety plastikowe BigBox oferują kilka cech wyróżniających je na tle alternatyw proponowanych przez konkurencję. Są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, a także niezwykle trwałe, przez co sprawdzą się w nawet najtrudniejszych warunkach logistycznych. Ich użytkownicy doceniają także ogromną ergonomię, lepszą ochronę substancji i produktów znajdujących się w ich wnętrzu, a przede wszystkim kompatybilność z systemami automatycznego składowania, coraz bardziej popularnymi we współczesnej logistyce. Kontenery z paletą zostały zaprojektowane w celu przewożenia produktów luzem o dużej wadze, a ich uniwersalność czyni je bardzo elastycznymi rozwiązaniami, z których korzystają przedstawiciele różnych branż, np. przetwórstwa spożywczego i rolnictwa.

Tak rozbudowana funkcjonalność nie może dziwić nikogo, kto choć raz w praktyce spotkał się z wyrobami Schoeller Allibert. Ten rozpoznawalny na całym świecie producent skrzyniopalet i opakowań zwrotnych z tworzyw sztucznych słynie z innowacyjnych projektów, spośród których wiele stało się wyznacznikami trendów we dzisiejszej logistyce. Pojemniki Schoeller Allibert pomagają optymalizować zarządzanie łańcuchem dostaw, lepiej wykorzystywać przestrzeń podczas transportu zwrotnego i miejsce na magazynie oraz usprawniać automatyzację procesów. Wszystko to w rezultacie może generować wymierne oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości dostarczanych produktów.